Пляжний гандбол в Україні

ІСТОРІЯ РОЗВИТКУ ГРИ В УКРАЇНІ

 

Батьківщиною українського чоловічого пляжного гандболу  слід вважати місто Южне Одеської області. У 1999-му головним тренером южненської команди став Володимир Косик. Власне, завдяки йому в нашій країні і почав культивуватися пляжний гандбол. До цього Володимир Сергійович працював на Кіпрі, де вже грали у цю гру, а у 2000 році, коли ЄГФ надіслала до національних федерацій запрошення виступити на першому чемпіонаті Європи з пляжного гандболу,  Україна вирішила скористатися цим шансом, і недарма.  Южненський клуб  «Портовик»  став базовим  (яким  є й досі) для чоловічої збірної України з пляжного гандболу. Національна жіноча команда України була сформована на основі київського «Спартака», який у 2000 році виграв національний чемпіонат  з  «класики».  З чемпіонату Європи Українські збірні повернулися з медалями – жіноча збірна завоювала  золото, чоловіча привезла додому бронзові нагороди.

 

З того часу пляжний гандбол активно розвивається в Україні, у 2006-му створено Асоціацію пляжного гандболу України (АПГУ), проводяться національні чемпіонати серед команд різних вікових груп, наші збірні виступають на міжнародних турнірах, організовуються спеціальні семінари.

 

У 2008 році пляжний гандбол внесено  до  переліку  видів  спорту,  визнаних  в Україні, у цьому ж році пройшов перший офіційний Кубок та чемпіонат України.

 

У 2011-му році тренери гравців національної жіночої збірної України (Майя Карбунар, Валерій Войналович, Олександр Гурський та Борис Милославський), яка посіла 4-те місце на Чемпіонаті світу з пляжного гандболу в Анталії у 2010 році, отримали звання «Заслужений тренер України».

 

Якщо ще в 200-х роках  географія  пляжного  гандболу  офіційно  охоплювала лише кілька областей, то  тепер  їх офіційно – 17, неофіційно – 22. Щороку кількість ентузіастів, які бажають розвивати цей вид спорту зростає. АПГУ намагається підтримувати такі ініціативи.

 

2000:

 

Сформовані перші національні збірні України з пляжного гандболу: чоловіча команда –  на основі южненського «Портовика»,  жіноча – на основі київського «Спартака», які взяли участь у першому чемпіонаті Європи з пляжного гандболу. Жіноча збірна здобула золоті нагороди, чоловіча – бронзові.

 

2001:

 

24 - 27 травня – у Южному відбувся міжнародний турнір з пляжного гандболу та семінар для суддів і делегатів.

У змаганнях взяли участь шість збірних, які в результаті фінішували у такій послідовності: Україна-2,  Україна-1,  Іран,  Росія-2,  Росія-1,  Кіпр.

А  в  заході  для  працівників Феміди взяли участь шість пар арбітрів у полі з Кіпру, Німеччини, Греції, Росії, Словаччини та України (нашу державу представляли Олександр Голіков і Віталій Халюза). Делегати ж прибули з 12 країн – із Австрії, Кіпру, Нідерландів, Ізраїлю, Ірану, Італії, Японії, Польщі, Туреччини, Греції, Росії та України (Ірина Фунтова, Тетяна Косик, Валентин Вакула). ЄГФ у Южному представляли Тон Ван Ліндер (Нідерланди), Панос Антоніо (Кіпр), Стін Хьорт (Данія), Хесус Гереро (іспанія) та Петер Фрошль (Австрія).

 

1 - 3  червня – пройшов  чемпіонат  України  серед  чоловіків.

Ініціатором його проведення  знову  стало Южне,  і  особисто Володимир Косик, який тоді очолював комітет  з пляжного  гандболу ФГУ. Змагання відбулися, однак їхня географія обмежилася представниками Одещини та Полтавщини. Перемогу прогнозовано здобув місцевий «Портовик», далі учасники фінішували в такому порядку – ОДМУ (Одеса), «Динамо-1» (Полтава), ОДПУ (Одеса), «Динамо-2» (Полтава), «Юність-1986» (Южне). А за  ініціативи Валентина Вакули та Андрія Портного було організовано перший чемпіонат України серед жінок у столиці, в якому виступили команди з Харкова, Броварів, Києва та клуб «Спартак».

 

2003:

 

17-20 липня – відбувся Відкритий чемпіонат України.

У змаганнях виступили місцеві  «Портовик-1»,  «Портовик-2»  і  «Юність-1986», полтавські  «Динамо-1» і  «Динамо-2»,  два  краснодарських  колективи,  а  також  збірна Угорщини.

 

2004:

 

Южний прийняв міжнародні  змагання  серед чоловіків. Чоловічу  збірну України, традиційно,  було  сформовано на  базі  «Портовика». Турнір на  березі Чорного моря  зібрав  представників  трьох  країн,  які  за  результатами матчів фінішували в такому порядку: Україна-2, Україна-1, Росія-2, Іран, Росія-1 молодіжна команда України.

 

2006:

 

12 грудня – в  Києві  відбулася  перша  Всеукраїнська  установча  конференція  з  пляжного гандболу, на  яку  прибули  делегати з 14 областей. Було засновано Асоціацію пляжного гандболу України. Президентом АПГУ було обрано Сергія Санченка, першим віце-президентом  став Степан Мельничук,  віце-президентами  – Петро Хлицов,  Ігор Гілета та Володимир Ревун, генеральним секретарем – Валентин Вакула.

 

2008:

 

25 червняна  виїзній колегії Міністерства України  у  справах  сім’ї, молоді  та  спорту  пляжний  гандбол  внесено  до  переліку  видів  спорту,  визнаних  в Україні.

Тобто представники цієї «сонячної» дисципліни, як і багато інших атлетів нашої країни, здобули право на звання – майстер спорту, майстер спорту міжнародного класу, заслужений майстер спорту а спортсмени отримали можливість користуватись підтримкою (організаційною та фінансовою) органів державної влади.

 

7- 11 червня – у Скадовську пройшов перший офіційний Кубок України.

У розіграші Кубка України взяли участь шість жіночих команд («Смарт», Кривий  Ріг;  «Податковий  університет»,  Ірпінь;  «Дніпрянка-1»  та  «Дніпрянка-2», Херсон; «Тернівка», Тернівка; ЛНАУ, Львів) та три чоловічі («Портовик», Южне; «Ятрань», Кіровоград;  «Буревісник», Луганськ). Володарями почесного  трофею стали гандболістки ЛНАУ та гандболісти «Портовика».

 

12-17 червняу Генічеську перший офіційний чемпіонат України серед чоловічих та жіночих команд під егідою АПГУ.

 

За перемогу в національному чемпіонаті сперечалися загалом 13 колективів – вісім  жіночих  («Смарт»,  Кривий  Ріг;  «Податковий  університет»,  Ірпінь; «Дніпрянка»  та  «Арсенал-Дніпрянка»,  Херсон;  «Тернівка»,  Тернівка;  ЛНАУ, Львів; «Дніпро», Дніпродзержинськ; «Панацея-СКіФ», Харків) та п’ять чоловічих («Буревісник», Луганськ;  «Академія ШВСМ», Харків;  збірна України-1 та  збірна України-2, основу яких склали южненські гандболісти). Золоті нагороди здобули «Дніпрянка» та Україна-1, срібні – «Податковий університет» та «Буревісник», бронзові – «Арсенал-Дніпрянка» та Україна-2.

 

Останнім  змагальним  акордом  2008  року  став  дитячий  турнір  у  київському Гідропарку, присвячений Дню фізкультури і спорту, який зібрав чотири команди дівчат і шість – хлопчиків.

 

А організаційну крапку в сезоні-2008 було поставлено у грудні на семінарі в Зазим’ї під Києвом. У рамках цього заходу відбулася чергова конференція АПГУ, на якій делегати ініціювали подовжити термін повноважень керівництва асоціації до 2012 року. Таке рішення було ухвалено через те, що  значний час – якраз до 2008-го – пішов на різні реєстраційні процедури. Звичайно, урахували також і позитивну динаміку змін.

 

2009:

 

13 - 15 червня – відбулися національний чемпіонат серед чоловіків і жінок та розіграш Кубка України серед чоловіків.

 

На березі моря за один день було споруджено два майданчики. У  другому  офіційному  чемпіонаті  України  взяли  участь  сім чоловічих  та  десять жіночих  команд. Місця  серед  представників  сильної  статі розподілилися  в  такому  порядку:  «Портовик»  (Южне),  Львів,  «Портовик-2» (Южне), Дніпропетровськ, Кіровоград, Вінниця, Кривий Ріг. Прекрасна ж стать визначила  такий  рейтинг:  «Арабатка»  (Генічеськ),  «Податковий  університет» (Ірпінь),  «Арсенал»  (Херсон), Кривий Ріг, Львів, Тернопіль, Кіровоград, Харків, Тернівка, Запоріжжя. А володарем Кубка України серед чоловіків став южненський «Портовик».

 

2009 рік став дебютним для чемпіонатів України серед юніорів. Нагороди виборювали дівчата у віковій категорії 1994–1995 та 1992–1993 і хлопці 1996–1997 років народження. Також для юних спортсменів організували ще й турніри у Києві та Скадовську. Не забули й про аматорів. У Гідропарку грали журналісти, а також функціонери і судді. А завершив програму року семінар у Броварах в листопаді, який зібрав півсотні тренерів, суддів та функціонерів з різних регіонів країни. На цьому заході власним досвідом ділився тренер перших чемпіонок Європи Андрій Портний, арбітри Анастасія Федіна і Вікторія Жосан, які обслуговували поєдинки Євро-2009, Валентин Вакула, який роз’яснював нюанси різних аспектів справи. Як заключний акорд було проведено круглий стіл, на якому обговорили багато «пляжних» питань. І все це відбувалося в теплій атмосфері, яка й має панувати на всіх заходах, пов’язаних з пляжний гандболом.

 

Ювілейний сезон розпочався в червні у Скадовську, де відбувся перший тур чемпіонату України (вже третього офіційного) серед жінок. Взагалі ж, формулу національної першості в 2010-му було змінено. Раніше все відбувалося  за одним  заходом,  а  в ювілейний рік  турнір було розбито на декілька стадій: дві попередні та одна фінальна. Для участі в перших етапах свої заявки надіслала по десять чоловічих та жіночих колективів.

 

Отже, жіночі  команди  стартовали  в  Скадовську,  а  потім  переїхали  до Генічеська, де зіграли другий тур. Там же, в Генічеську, два тури провели чоловіки.

 

Знаковим  стало  повернення  на  «пляжну  арену»  основоположника українського пляжний гандболу Володимира Косика, який виставив для участі в змаганнях відразу два колективи – «Будівельник-1» та «Будівельник-2» (Бровари). Кадрова політика Косика виявилася вдалою: обидві команди здобули путівки до фіналу (для цього було потрібно увійти до вісімки найкращих).

 

Результати попередніх етапів виявилися такими: чоловіки – 1) «Портовик» (Южне); 2) «Будівельник-1» (Бровари); 3) Львів; 4) Нетишин; 5) Полтава; 6) «Будівельник-2»; 7) Луганськ; 8) Кіровоград; 9) Кривий Ріг; 10) Мелітополь; жінки – 1) «Спартак-Моторс» (Бровари); 2) Запоріжжя; 3) Херсон; 4) Скадовськ; 5) «Арсенал» (Херсон); 6) Тернопіль; 7) «Спартак» (Херсон); 8) «Смарт» (Кривий Ріг); 9) Львів; 10) Харків.

 

2010:

 

23-25 липня – в  Іллічівську  на  березі Чорного  моря  пройшла  фінальна  частина  третього  офіційного  чемпіонату України з пляжного гандболу.

 У чоловіків вісімка команд вишикувалася так: 1) «Будівельник-1» (Бровари),  2)  «Портовик-1»  (Южне),  3)  «Динамо»  (Полтава),  4)  ЛДУФК (Львів), 5)  Будівельник-2»  (Бровари), 6)  «Ятрань»  (Кіровоград), 7)  «Енергетик»  (Нетишин),  8)  «Буревісник»  (Луганськ).  У жінок  порядок  виявився наступним:  1)  Запоріжжя,  2)  Херсон,  3)  «Спартак-Моторс»  (Бровари),  4) «Арсенал» (Херсон), 5) «Смарт» (Кривий Ріг), 6) Скадовськ, 7) Тернопіль, 8) «Львівська політехніка».

У Южному відбулася національна першість серед хлопців 1996-97 років народження, а в Скадовську  зіграли дівчата 1994-95 років народження. Загалом у двох турнірах взяли участь 22 команди.

Своєрідним  фінішом  сезону-2010  став  Кубок  президента  АПГУ  серед  аматорів, який було присвячено Дню фізичної культури і спорту. Другої суботу вересня у столичному Гідропарку зібралися шість колективів. Київ представляли  «Легіон ХХі»,  «Легіонери», Національний  університет фізкультури та спорту, «Журналіст» (за команду ЗМі грали працівники газет «Команда», «Спорт-Експрес  в Україні»,  «2000»,  телеканалу  «Київ», радіо  «Київ»). Також приїхали гандоблісти з Кіровограда («Ятрань») та Вінниці. Матчі проходили весело і цікаво. Перемогу у цьому турнірі друзів здобув «Легіон ХХі». Підбиваючи підсумки сезону-2010, констатуємо: продовжуємо прогресувати. Адже займаються не тільки професіонали, а й любителі (аматори, наприклад, регулярно тренуються і грають у Києві, Дніпропетровську, Запоріжжі).

 

2010: вперше фінальні ігри Чемпіонату України транслювались на телебаченні. Кількість учасників національних змагань перевищила 1000 спортсменів.

 

2011: Тренери жіночої збірної України з пляжного гандболу отримали звання заслужених

 

Четверо тренерів, які готували жіночу національну збірну України до Чемпіонату світу з пляжного гандболу 2010, отримали звання заслужених. Почесне звання отримали -  Майя Карбунар, Валерій Войналович, Олександр Гурський та Борис Милославський. 

 

2016:   

 

В грудні 2016 року в с.Зазим'я Броварського району Київської області пройшов Звітно-виборча конференція АПГУ, на якому було обрано новий керівний склад асоціації. 

Новим президентом АПГУ став Андрій Володимирович Міщук, майстер спорту України з пляжного гандболу.

 

2021:

 

Рік 2021 став багатим на події та рекорди для українського пляжного гандболу. Почнемо в хронологічному порядку:

 

14-18 квітня - вперше в Україні змагання з пляжного гандболу прошли в закритому приміщені. Історична подія відбулася в м.Харків в спортивному комплексі пляжних видів спорту "Пісок". Змагалися п'ять команд юнаків 2010-11 років народження;

10-13 червня - в Чемпіонаті України серед юнаків та дівчат 2008-09 років народження участь взяла рекордна кількість команд - 24;

25-30 червня - Чемпіонат України серед дорослих. І тут також рекордна кількість учасників за всю історію - 20 команд зі всієї країни;

26 червня - в м.Скадовськ відбулася чергова звітно-виборча конференція АПГУ. Було обрано новий склад правління АПГУ: Андрій Міщук (президент), Анатолій Міщук (перший віце-президент), В'ячеслав Гурський (віце-президент), Валентин Вакула (генеральний секретар) та члени правління - Ірина Ткачук, Анатолій Керекелиця, Валерій Рожков, Темірлан Мірзалієв, Олександр Голіков;

11 липня - МЕГА ПОДІЯ!!! Вперше українська юніорська збірна U-17 (хлопці) виборола бронзу Європейської першості. В матчі за 3 місце підопічні Ростислава Ланевича та Миколи Шнита впевнено обіграли міцну збірну Хорватіїї;

24-29 вересня - пляжний гандбол вперше потрапив до програми Всеукраїнських пляжних ігор "Beach Games" школярів та студентів. А для студентських команд це взагалі були дебютні змагання;

08-10 жовтня - І вишенька на торті!!! Вперше українська команда, чемпіон України 2021 року ODESA REGION (тренери Олег Сич, Сергій Гордієнко, Альона Чуприна) змагалася за Кубок Європейських чемпіонів. Змагання пройшли в Італії на острові Сицилія. В підсумковій табриці одесити опинилися на 11-й сходинці з 15 команд, але головне це досвід, який здобули хлопці в іграх з топовими європейськими клубними командами.

 

2022:

 

24 лютого чорний день в історії України. Фашистська росія вторглася на територію нашої держави з метою заволодіти нашими землями, знищити все українське та нашу величчну націю. І це дуже сильно відобразилося на українському спорті та пляжному гандболі в тому числі. Через бойові дії не було можливості провести жодні внутрішні офіційні змагання серед дорослих і дітей. Але завдяки підтримки держави (міністерство молоді та спорту), федерації гандболу України, міжнародних спортивних організацій (IHF та EHF), безлічі небайдужих закордонних друзів та наших тренерів-ентузіастів в нас вийшов дуже насичений міжнародний календар. Отже, результати наших команд в хронологічному порядку:

 

14-19 червня, YOUTH BEACH HANDBALL WORLD CHAMPIONSHIPS ( Чемпіонат світу юнаки і дівчата 2004 р.н. і молодші )

- юнаки — 6 місце ( 16 команд ), тренери Ростислав Ланевич, Микола Шнит;

- дівчата — 10 місце ( 16 команд ), тренери Борис Милославський, Олександр Гурський, Михайло Мілославський.

07-10 липня,
Men's and Women's 16 Beach Handball EURO 2022 ( Чемпіонат Європи юнаки і дівчата 2006 р.н. і молодші )

- юнаки — 6 місце ( 14 команд ), тренери Альона Чуприна, Вадим Бражник, Євген Чуприна;

- дівчата — 4 місце ( 15 команд ), тренери Галина Фоміна, Олексій Нечволод, Ірина Ткачук;

- Єлізавета Діхтяр — MVP (найкращий гравець) Чемпіонату Європи.

 

07-10 липня, EHF Beach Handball Championships 2022 ( національні збірні )

- чоловіки — 3 місце ( 12 команд ), тренери Ростислав Ланевич, Микола Шнит;

- жінки — 6 місце ( 12 команд ), тренери Валентин Вакула, Мая Карбунар;

- Валерія Зоря та Леонід Михайлютенко — найкращі захисники EHF Beach Handball Championships 2022.
Обидві збірні кваліфікувалися до фінальної частини ЄВРО 2023, що пройде в Португалії.

23-25 липня, European Universities Games 2022 (Європейські Університетські ігри)

- Sumy State University (СумДУ) — 4 місце, тренер Максим Кунпан.