Про пляжний гандбол

Історія виникнення та розвиток гри

Гандбол відносно недавно почав опановувати пляжні простори – у 90-ті роки ХХ століття. Справжній розвиток цієї ігрової дисципліни розпочався на межі тисячоліть. Історія пляжного гандболу бере свій початок з маленького острова на півдні Італії – Понца. У червні 1992 року Джані Бутареллі та Франко Шіано, президенти італійських гандбольних клубів, висунули ідею створення нового різновиду гандболу – пляжного.  У 2000-му році відбувся перший форум історичного, як для цього виду спорту, масштабу – чемпіонат Європи, де була представлена й Україна. Жіноча збірна здобула золоті нагороди, чоловіча – бронзові. У 2001-му на Всесвітніх іграх українські гандболістки знову були першими. Відтоді постійно проводяться чемпіонати світу та Європи, багато міжнародних змагань, в яких беруть участь національні збірні України.

1992: Перший турнір

Перший у світі турнір з пляжного гандболу відбувся у липні 1992 року на пляжі Сан-Антоніо на острові Понца (Італія). У змаганнях взяли участь італійські команди “Гаета 84 Контакс”, “Чампіно”, “Рома Популінер”, “Секу Лаціо” та російський “Політ” із Челябінська.

1992: Заснування Організаційного комітету з пляжного гандболу (COHB – Committee Organization Handball Beach)

У тому ж 1992 році Бутареллі та Шіано заснували Організаційний комітет із пляжного гандболу. Це була перша асоціація на планеті, що представляла новий вид спорту.

 

1993: Перший міжнародний турнір

Під керівництвом Бутареллі в Римі відбувся перший офіційний міжнародний турнір. До Вічного міста приїхали юніорські збірні Алжиру і Тайваню, молодіжна команда з Росії, військова збірна Італії та юніорський склад німецького клубу «Бартенбах».

 

1994: Визнання Міжнародною федерацією гандболу (IHF – International Handball Federation)

У травні 1994 року Міжнародна федерація гандболу офіційно визнала пляжний гандбол і взяла його під свій патронат. А вже у вересні на конгресі IHF у Нідерландах були затверджені міжнародні правила з цього виду гри. Пляжний гандбол здобував нових прихильників. Цьому сприяли показові матчі та відеоматеріали, які були роздані учасникам конгресу. Незабаром у пляжний гандбол стали грати у Південній Америці та Африці.

2000: Перший чемпіонат Європи

У липні 2000 року під егідою Європейської федерації гандболу (EHF – European Handball Federation) було проведено перший чемпіонат континенту. Змагання прийняло курортне містечко Гаета на березі Тірренського моря в Італії. На першості Старого Світу виступили по вісім чоловічих (Білорусія, Іспанія, Україна, Росія, Італія, Німеччина, Греція, Туреччина) та жіночих (Україна, Німеччина, Росія, Югославія, Нідерланди, Італія, Туреччина, Іспанія) збірних. Першими в історії чемпіонами Європи з пляжного гандболу стали гандболісти Білорусії та гандболістки України. В Гаеті відзначилась й українська чоловіча команда, здобувши «бронзу». Після цього провели ще десять чемпіонатів Європи - 2002, 2004, 2006, 2007, 2009, 2011, 2013, 2015 бронза у чоловіків ), 2017, 2019.

2001: Всесвітні ігри

Турнір, який ще назвали першим неофіційним чемпіонатом світу з пляжного гандболу, у серпні 2001 року прийняло місто Акіта (Японія). На ньому виступили команди з Азії, Америки, Африки та Європи. Старий Світ представляли володарі золотих і срібних медалей Гаети-2000, вони й розіграли головний приз у фіналі змагань. Перемогли чемпіони Європи – жіноча збірна України та чоловіча Білорусії.

Всесвітні ігри відбуваються раз на чотири роки і на них змагаються представники не олімпійських видів спорту. У пляжний гандбол грали у 2001-му в Акіті (Японія), 2005-му в Дуйсбурзі (Німеччина) та 2009-му в Гаосюні (Тайвань). Усі три рази пляжний гандбол був запрошений як демонстраційний вид спорту, а в 2013 році в Колумбії він уже буде в офіційній змагальній програмі.

 

2003: Створення «Європейського туру з пляжного гандболу» під патронатом ЄГФ

Для розвитку і популяризації пляжного гандболу ЄГФ організувала «Європейський тур з біч-гандболу», який зібрав під своє крило численні змагання в багатьох країнах континенту.

2004: Перший чемпіонат світу

Перший офіційний чемпіонат світу відбувався на африканській землі – у 2004 році найсильніших гандболістів планети вітав Єгипет (м.Ель-Гуна). Другий прийняла у 2006-му Бразилія (Ріо-де-Жанейро), третій пройшов у 2008-му в Іспанії (Кадіс), а четвертий відбувся у 2010-му в Туреччині (Анталья). Далі: 2012 - Оман, м.Мускат ( срібло української чоловічої збірної ), 2014 - Бразилія (Ресіфі), 2016 - Угорщина (Будапешт), 2018 - Росія (Казань), 2020 - ...

 

2006: Створення Асоціації пляжного гандболу України

12 грудня – в  Києві  відбулася  перша  Всеукраїнська  установча  конференція  з  пляжного гандболу, на  яку  прибули  делегати з 14 областей. Було засновано Асоціацію пляжного гандболу України. Президентом АПГУ було обрано Сергія Санченка, першим віце-президентом  став Степан Мельничук,  віце-президентами  – Петро Хлицов,  Ігор Гілета та Володимир Ревун, генеральним секретарем – Валентин Вакула.

 

2008: Уперше проведений чемпіонат Європи серед юніорських збірних

3 27 по 29 червня 2008-го в Угорщині був уперше проведений чемпіонат Європи серед юніорських збірних, де виступило по вісім команд хлопців та дівчат. Українські гандболісти посіли п’яте місце, а гандболістки – четверте. У 2011 році другий молодіжний чемпіонат Європи прийняла Хорватія.

2015: Середземноморські ігри

Пляжний гандбол вперше на Середземноморських ігор. Місце та дата проведення - Пескара, Італія. 28 серпня-06 вересня.

 

2017: Перший Чемпіонат світу для юніорських збірних

 

2017 рік став в деякій мірі знаковим для пляжного гандболу. Міжнародна федерація організувала вперше чемпіонат світу для 17-річних хлопців та дівчат. Україна на цьому форумі представлена не була оскільки путівку на дані змагання отримували по чотири кращих команди минулорічного Чемпіонату Європи. Самі змагання пройшли з 11 по 16 липня "по середині" Індійського океану на острові Маврікій. У підсумковій таблиці європейський п'ядестал пошани "розбавили" латиноамериканці. Дівчата: 1. Угорщина, 2. Нідерланди, 3. Аргентина; Юнаки: 1.Іспанія, 2. Італія, 3. Аргентина.

2018: Дебют в програмі Юнацьких Олімпійських ігор

З 06 по 18 жовтня в столиці Аргентини м. Буенос-Айрес вперше в програмі Юнацьких Олімпіад був представлений пляжний гандбол. У чоловічій та жіночій сітці змагалися по 12 команд. Відбір на ці змагання проходив за нікому не відомою формулою. Юніорська збірна дівчат 2000 р.н. до останнього претендувала на поїздку до Південної Америки, але на жаль для нас МОК віддало перевагу Туреччині, яка у підсумку фінішувала тільки дев'ятою. Слід додати, що срібло там здобули хорватки, яких наші дівчата здолали на Чемпіонаті Європи 2018 у Чорногорії за три місяці до Олімпіади. 

Всі медалісти перших Юнацьких Олімпійських ігор - юнаки: 1.Іспанія, 2.Португалія, 3.Аргентина; дівчата: 1.Аргентина, 2.Хорватія, 3.Угорщина.

2019: Всесвітні пляжні ігри

У 2019 році взяли старт нові змагагання для національних збірних, які об'єднали пляжні види спорту, в числі яких виявився і пляжний гандбол. Дійство відбулося 11-16 жовтня в м.Доха (Катар), хоча спершу як організатор планувався американський Сан-Дієго. Як у чоловіків, так і у жінок першість виборювали 12 команд серед яких не знайшлося місця українським через невдачі у кваліфікації. У результаті 5-ти денних перепитій боротьби історичними призерами стали 1) Данія, 2)Угорщина, 3)Бразилія у предстаниць прекрасної половини людства, а у сильної статі п'ядестал виглядає наступним чином - 1)Бразилія, 2)Іспанія, 3)Швеція. Більше інформації за посиланням: https://results.awbgqatar.com/#/awbg2019/discipline/BHB/schedule

 

2020: Олімпіада в Токіо

 В Токіо планувалися показові матчі топових національних збірних з пляжного гандболу. Мета такого заходу - включення виду спорту до програми Олімпійских ігор. На жаль пандемія "COVID-19" внесла свої корективи та головний форум 4-річчя перенесено на наступний рік. Отже, сподіваємося побачти заплановану презентацію у 2021 році...