Про пляжний гандбол

Історія виникнення

Гандбол нещодавно почав опановувати пляжні простори – у 90-ті роки ХХ століття. Справжній розвиток цієї ігрової дисципліни розпочався на межі тисячоліть. Історія пляжного гандболу бере свій початок з маленького острова на півдні Італії – Понца. У червні 1992 року Джані Бутареллі та Франко Шіано, президенти італійських гандбольних клубів, висунули ідею створення нового різновиду гандболу – пляжного.  У 2000-му році відбувся перший форум історичного, як для цього виду спорту, масштабу – чемпіонат Європи, де була представлена й Україна. Жіноча збірна здобула золоті нагороди, чоловіча – бронзові. У 2001-му на Всесвітніх іграх українські гандболістки знову були першими. Відтоді постійно проводяться чемпіонати світу та Європи, багато міжнародних змагань, в яких беруть участь національні збірні України.

1992: Перший турнір

Перший у світі турнір з пляжного гандболу відбувся у липні 1992 року на пляжі Сан-Антоніо на острові Понца (Італія). У змаганнях взяли участь італійські команди “Гаета 84 Контакс”, “Чампіно”, “Рома Популінер”, “Секу Лаціо” та російський “Політ” із Челябінська.

 

First Tournament in 1992

 

1992: Заснування Організаційного комітету з пляжного гандболу (COHB – Committee Organization Handball Beach)

У тому ж 1992 році Бутареллі та Шіано заснували Організаційний комітет із пляжного гандболу. Це була перша асоціація на планеті, що представляла новий вид спорту.

 

Foundation of the COHB in 1992 

 

1993: Перший міжнародний турнір

Під керівництвом Бутареллі в Римі відбувся перший офіційний міжнародний турнір. До Вічного міста приїхали юніорські збірні Алжиру і Тайваню, молодіжна команда з Росії, військова збірна Італії та юніорський склад німецького клубу «Бартенбах».

 

First International Tournament in 1993

 

1994: Визнання Міжнародною федерацією гандболу (IHF – International Handball Federation)

У травні 1994 року Міжнародна федерація гандболу офіційно визнала пляжний гандбол і взяла його під свій патронат. А вже у вересні на конгресі IHF у Нідерландах були затверджені міжнародні правила з цього виду гри. Пляжний гандбол здобував нових прихильників. Цьому сприяли показові матчі та відеоматеріали, які були роздані учасникам конгресу. Незабаром у пляжний гандбол стали грати у Південній Америці та Африці.

2000: Перший чемпіонат Європи

У липні 2000 року під егідою Європейської федерації гандболу (EHF – European Handball Federation) було проведено перший чемпіонат континенту. Змагання прийняло курортне містечко Гаета на березі Тірренського моря в Італії. На першості Старого Світу виступили по вісім чоловічих (Білорусія, Іспанія, Україна, Росія, Італія, Німеччина, Греція, Туреччина) та жіночих (Україна, Німеччина, Росія, Югославія, Нідерланди, Італія, Туреччина, Іспанія) збірних. Першими в історії чемпіонами Європи з пляжного гандболу стали гандболісти Білорусії та гандболістки України. В Гаеті відзначилась й українська чоловіча команда, здобувши «бронзу». Після цього провели ще шість чемпіонатів Європи (2002, 2004, 2006, 2007, 2009 та 2011).

 

Italy 2000 18 

 

2001: Всесвітні ігри

Турнір, який ще назвали першим неофіційним чемпіонатом світу з пляжного гандболу, у серпні 2001 року прийняло місто Акіта (Японія). На ньому виступили команди з Азії, Америки, Африки та Європи. Старий Світ представляли володарі золотих і срібних медалей Гаети-2000, вони й розіграли головний приз у фіналі змагань. Перемогли чемпіони Європи – жіноча збірна України та чоловіча Білорусії.

Всесвітні ігри відбуваються раз на чотири роки і на них змагаються представники не олімпійських видів спорту. У пляжний гандбол грали у 2001-му в Акіті (Японія), 2005-му в Дуйсбурзі (Німеччина) та 2009-му в Гаосюні (Тайвань). Усі три рази пляжний гандбол був запрошений як демонстраційний вид спорту, а в 2013 році в Колумбії він уже буде в офіційній змагальній програмі.

 

Japan 2001 16

 

2003: Створення «Європейського туру з пляжного гандболу» під патронатом ЄГФ

Для розвитку і популяризації пляжного гандболу ЄГФ організувала «Європейський тур з біч-гандболу», який зібрав під своє крило численні змагання в багатьох країнах континенту.

2004: Перший чемпіонат світу

Перший офіційний чемпіонат світу відбувався на африканській землі – у 2004 році найсильніших гандболістів планети вітав Єгипет. Другий прийняла у 2006-му Бразилія, третій пройшов у 2008-му в Іспанії, а четвертий відбувся у 2010-му в Туреччині.

2008: Уперше проведений чемпіонат Європи серед юніорських збірних

3 27 по 29 червня 2008-го в Угорщині був уперше проведений чемпіонат Європи серед юніорських збірних, де виступило по вісім команд хлопців та дівчат. Українські гандболісти посіли п’яте місце, а гандболістки – четверте. У 2011 році другий молодіжний чемпіонат Європи прийняла Хорватія.